Padesát odstínů jednoho příběhu

25. listopadu 2014 v 18:00 | Julie Gyselová |  Tvůrčí psaní
Nic na světě není jen černé a nebo jenom bílé. Ani pohádky, které se běžně vypráví dětem. A když nejsou jednoduché ani takovéto (zdánlivě) jednoduché příběhy, jak složitý může být jeden celý svět? Kolik má asi odstínů?


Když jsem začínala psát svůj příběh, měla jsem jen jednoduchou myšlenku. Možná jen pouhou vizi. O obyčejné holčičce, která jednoho dne zjistí, že vůbec není obyčejná holčička. (Ano já vím, takhle se to zdá jako neskutečně ubohý nápad.)

Ale jak jsem začala psát, tak jsem se už v jedné z prvních vět dostala k tomu, že jsem měla napsat, kde se můj příběh bude odehrávat. A tak jsem začala vymýšlet a postupně zapisovat spoustu věcí, které jsem předtím v hlavě vůbec neměla. Přibývaly mi města, postavy a různé další reálie. Můj svět se stával větším. Rostl mi pod rukama. Sám! A já už jej nedokázala kontrolovat.

Věci mne napadaly, ani nevím jak. A - kupodivu - dávaly i smysl. Všechno se spojovalo a kdybych se rozhodla vypustit byť jen jednu jedinou věc, celý systém by se mi zhroutil. (Alespoň takový jsem měla pocit.)

To bylo jedinkrát, kdy se mi to celé vymklo z rukou. Psychicky jsem se z toho málem zhroutila a došlo mi, že si od příběhu musím dát pauzu.

Po několika týdnech jsem se k příběhu vrátila a začala jej přepisovat. (Proč, to se můžete dozvědět Tady!) Ale teď už dost bylo řečí. K tématu. Jak jsem to myslala s těmi padesáti odstíny příběhu?

Víte, když máte v příběhu (či světě, chcete-li) už stovky postav - kladných, záporných nebo se špetkou od obojího - můžete se na celý příběh (a nebo svět, samozřejmě) podívat stovkami očí. A příběh najednou dostává jiný rozměr.

Když se například podíváte očima toho největšího zloducha na to, co dělá všemi opěvovaný hrdina, zdá se to jako ta nejhorší věc na světě. Světlé věci se propadají do tmy a na svět vystupuje zlo. A stejně to funguje i naopak. Očima největšího klaďase a hrdiny se zdá byť jen malý přestupek být největším zlem a špatností.

Ale tak to není jen u onoho obrazu dobra a zla. Každá věc je jiná, když se na ní podíváte očima někoho jiného.

Každý příběh má více odstínů. A většinou jich je více jak padesát.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aliwien Aliwien | E-mail | Web | 25. listopadu 2014 v 19:46 | Reagovat

Perfektní zamyšlení,  nemá to chybu a já chválím.

2 random147 random147 | Web | 25. listopadu 2014 v 19:52 | Reagovat

Vážně hezké :-)

3 Julie Gyselová Julie Gyselová | 28. listopadu 2014 v 17:09 | Reagovat

[1]: Děkuji moc, co.jiného na to mohu říci... :-)

[2]: Taktéž děkuji mnohokrát... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama