Kapitola druhá

28. března 2015 v 0:03 | Julie Gyselová |  Smrtivlaska
Do té doby si Esteres nikdy nepotřebovala dělat zápisky. Dokonce ani, když jim mistr vyprávěl příběhy z dějin Lingarského království, nemusela si nic psát. Nepotřebovala to, prostě si to pamatovala.

Bylo to už páté léto, které Esteres trávila v Salmatveru, a mistr její třídy se právě začal věnovat zákonům. Ne, že by neznala žádné zákony, to ne, jen prostě neznala jejich přesné znění. A to se podle mistra měla naučit, než začne podzim.

"Lingarský zákon o muži a ženě praví, že pokud muž stráví noc s mužem-""Špatně!" zastavila ji Raega.

"Ne, se ženou, se ženou!" opravila se rychle Esteres. "Jenom jsem se přeřekla! Pokud muž stráví noc se ženou!"

"Začni zase od znova," nakázala jí Raega.

Esteres po ní vrhla prosebný pohled. "Prosím, nenuť mě to říkat celé. Je to moc dlouhé a vlastně celé úplně zbytečné."

"Zbytečné by bylo dostat trest za to, že to neumíš," odsekla Raega. "Takže se to naučíš celé. A hezky slovo od slova."

"Raego, chovej se aspoň dneska jako člověk!" přemlouvala ji Esteres.

"Ty špatně vidíš?" podivila se Raega. "Nevěděla jsem, že máš problémy s očima."

"Cože? Problémy s očima?" nechápala Esteres. "Nemám žádné problémy s očima. Vidím skvěle. Podívej, třeba támhle na zdi leze brouk. Takový ten zelený. Myslíš, že bych ho odsaď viděla, kdybych měla problémy s očima?"

Raega si povzdechla. "Dobrá," uznala, "oči máš v pořádku. Ale řekni, co vidíš, když se podíváš na mě?"

"Nudnou starou kobylu," zašklebila se Esteres.

"Nejsem nudná! A rozhodně nejsem stará!" ohradila se Raega. " Ale jsem kobyla, to máš pravdu. Myslíš, že můžeš očekávat lidské chovaní od kobyly?"

"Od kobyly ne," zavrtěla dívka hlavou. "Ale co třeba od mluvící kobyly?"

"Nech těch blbostí," napomenula ji Raega. "Pojď, vrátíme se k zákonům."

Esteres najednou vyskočila z jutového pytle s ovsem, na kterém do té doby seděla, popadla Raegu za hlavu a přitiskla své čelo na její.

"Pojďme se projet," navrhla a zvedla hlavu, aby Raeze viděla do očí. "Proč trčet vevnitř ve stájích, když je venku tak hezky? Můžeme jet třeba k řece a vykoupat se, dokud je teplo. Až začne podzim, už se koupat nebudeme moct! A taky můžeme zpívat. Raego, pojď si něco zazpívat!"

"Esteres!"

"Třeba tu o vrabci a šišce! Ta nám přeci tak jde, když ji zpíváme spolu" vykřikovala Esteres tak divoce, že jí cop zádech jen tančil.

"Esteres!" Raega zvýšila hlas.

"Vrabec měl zvláštní sen," začala dívenka prozpěvovat, "letěl v něm porostem-"

"Esteres, nech toho!" vykřikla Raega. "Zbývá ti už jenom pár dní, aby ses naučila ten zákon a ty pokaždé, když si na něj vezmeme čas, děláš blbosti a celkově se snažíš odvést mou pozornost. Všechno, jenom aby ses nemusela soustředit na jeden jediný pitomý zákon."

Esteres od ní o pár kroků odstoupila. "Máš pravdu," řekla, "ten zákon je pitomý."

"Může to být ta nejpitomější věc na světě, ale ty se ho stejně naučíš," řekla Raega.

"Jak se mám naučit něco, čemu ani nerozumím?" zeptala se Esteres.

"A čemu nerozumíš? Řekni, a já ti to vysvětlím."

"Té části o strávení noci," odpověděla Esteres.

Raega vzdychla - toho odpoledne určitě ne poprvé ani naposled. "Aha. Tak to ti vysvětlí tvůj otec, až se vrátí."

"Ale ten se nikdy nevrací dřív než po sluncezvratu," namítla Esteres. "A já se to musím naučit dřív než skončí léto."

"Tak se to nauč jako písničku," navrhla Raega. "Písničky ti přece jsou. Nemusíš vědět, co to znamená, mistrovi bude stačit, když to zvládneš odříkat."

"To nezní jako špatný nápad," souhlasila Esteres.

"Ne, to není špatný nápad," zamumlala Raega. "Tak se do toho pojď pustit. Když tenhle zákon zvládneš, než slunce zapadne, můžeme se jet ještě na chvilku projet," slíbila jí.

To na Esteres platilo, a tak se s vidinou projížďky okamžitě pustila do odříkávání zákonu.

"Lingarský zákon o muži a ženě říká, že pokud muž stráví noc se ženou, která nemá otce-"

"Špatně. Začni znova."

"Lingarský zákon o muži a ženě praví, že když muž stráví noc s ženou, co nemá muže, musí jí a jejímu muži-"

"Ale no tak, soustřeď se!"

"Lingarský zákon o muži a ženě praví, že pokud muž stráví noc s ženou, která nemá muže, musí jí a jejímu otci zaplatit přiměřenou peněžní částku a nebo se ona žena stává s okamžitou platností jeho ženou."

"No vidíš, že to jde, když se chce!" řekla Raega.

"Počkej, chceš říct, že jsem to řekla správně?" Esteres nevěřila vlastním uším.

Raega pokývala hlavou. "A teď to ještě rychle zopakuj, než to zase zapomeneš."

"Lingarský zákon o muži a ženě praví, že pokud muž stráví noc s ženou, která nemá muže, musí jí a jejímu muži zaplatit určitou částku a nebo se ona žena stává jeho otcem."

"Ne, ne, ne! Co to děláš? Vždyť už jsi to řekla! Zkus to ještě jednou..."* * *Lynn nakonec zůstal v Lingrenu déle, než plánoval. Později na sebe kvůli tomu byl naštvaný, ale i v tom stavu, ve kterém se nacházel, byl schopný uznat, že vyrážet s kocovinou na cestu, je špatný nápad.

Večer před tím, než vyrazil, se proto rozhodl, že se zdrží jakéhokoli pití a raději se půjde prostě projít po městě. Pokaždé, když tu byl s jednotkou, strávil totiž jen několik nocí v kasárnách na severu města. Nebylo proto divu, že neměl sebemenší zdání, jak to vypadá jinde.

A jak zjistil brzy, o nic nepřišel. Vlastně se docela divil, že tu král vydržel celých tři sta let, protože on sám by tu nezůstal o nic déle, než by bylo nutné.

"Takovej hnus," mumlal si pro sebe, zatímco opatrně přecházel po trámech, které měli zjevně tvořit most přes jednu z mnoha bahnitých stok. "Nikdy bych neřek, že bahno může tak vodporně smrdět..."

Na Lynnův vkus tu bahna bylo opravdu až přespříliš. Vlastně se tomu ale ani nedivil. Lingren byl po celém království známý buď jako bývalé královské město nebo jako to město v bažině.

"Do prdele!" zařval Lynn, když mu pravá noha zajela už potřetí do bláta, nedbaje na to, co si o něm lidé okolo pomyslí. "Ne, ne, ne, tohle já nemám zapotřebí. Tady už nevydržím ani o chvilku dýl!"

A tak se hned, jak se mu podařilo vytáhnout nohu z bahna, obrátil zpátky na cestu do hostince, kde byl už několikátým dnem ubytovaný, a který nebyl plný bahna. Možná v něm jen byla trocha špíny na podlaze.

Další den ráno se probudil s pořádnou bolestí hlavy. "Jsem já to ale kus vola," nadával si. "Měl jsem radši zůstat trčet v blátě, než se nechat pozvat na další skleničku..."

Ale protože se už před tím, než odešel do města, domluvil s hostinským, že druhý den ráno odjíždí, musel si nakonec sbalit své věci a - hlava nehlava - se na cestu vydat.

Hradební bránou prošel s nevelkým batohem na zádech a s úmyslem, že hned, jak se dostane z bažin a potká nějaký slušný les, najde si pořádný klacek, o který by se mohl opírat, protože ho už zase začalo pobolívat koleno.

"Nejenom vůl, ale dokonce i kulhavej," uchechtl se Lynn. "Kterejkoliv sedlák by mě hnedka zapíchnul..."

"Hej! Člověče! Uhni mi z tý cesty!" ozvalo se najednou za ním.

Lynn se otočil. V životě by ho nenapadlo, že by přeslechl, že za ním jede povoz, ale jak se zdálo, právě se tak stalo. A tak, jak na něj špinavý chlap sedící na kozlíku před chvílí zakřičel, uhnul mu z cesty.

A přesně ve chvíli, kdy povoz projížděl kolem něj, píchlo ho v koleni tak nesnesitelně, až musel vykřiknout.

Povoz najednou začal zpomalovat. "Hej, seš v pohodě?" zeptal se ho chlapík, co vůz řídil.

"Mám jenom problémy s kolenem," odpověděl Lynn. "Nic to není," mávl rukou a zkusil udělat další krok. Tvář se mu zkroutila bolestí.

"Nevypadáš v pohodě," poznamenal ten muž. "Pojď, naskoč si, můžu tě vzít."

"To byste byl moc laskav," řekl Lynn a namířil si to k povozu.

"Hej, nemluv na mě, jako bych byl něco víc," ohradil se vozka. "Podle svý ženy totiž nejsem nic víc než Amer, tupej sedlák od Dartea."

"A já jsem Lynn," řekl mu na to bývalý voják, "nic víc než kulhavej vůl," hodil si svoje věci nahoru na povoz a pak se tam vydrápal i sám.

"Podle tvý ženy?" zeptal se ho Amer.

"Ne, podle sebe," zavrtěl hlavou Lynn a když viděl sedlákovo pozvednuté obočí dodal, že kdo jiný, než vůl by se třikrát za odpoledne brodil nohama v bahně.

Amer se zasmál, pobídl své koně a vůz se dal do pohybu.

"Počkej," ozval se najednou Lynn. "Říkals, že seš z Dartea?"

"Kousek vod hranic," potvrdil Amer. "Proč?"

"Já jen, jestli bych se nemohl svést až někam tam?"

"Do Dartea?" podivil se Amer. "Ty mi zníš spíš jako někdo ze západu. Možná vod jezerních měst..."

"Jo, tam jsem se narodil." Lynn pokýval hlavou. "Ale teď mám dům poblíž Salmatveru, to je po cestě, ne?"

"V podstatě jo," řekl Amer. "Vlastně jenom několikadenní zajížďka. Ale to mě nevadí. Klidně tě tam vezmu."

"Vážně? To by bylo skvělý!"

"Ale pod jednou podmínkou."

"Jakou?" zeptal se Lynn.

"Že mě vezmeš do té nejlepší hospody, co tam máte. Salmatverský pivo je prej jedno z nejlepších v zemi. Byla by škoda ho neochutnat."

"Platí."

---

Tak jsem se rozhodla, že bych kapitoly vydávala pravidelně v sobotu. Jak to nakonec bude, si ale netroufám odhadovat, neboť se až moc dobře znám. Když se nechce, tak nenapíšu prostě ani čárku. No, uvidíme, cco z toho bude...

Co se týče kapitoly, ráda bych stejně jako u předchozích částí znala vaše názory a připomínky. Taky by mě docela zajímalo, co si myslíte o Esteres a o Raeze? Budu ráda, když mi to napíšete do komentářů.

V každém případě - samozřejmě, pokud se nestane něco vážného - se ale v sobotu uvidíme s další kapitolou.

Budu se těšit, Julča.


Kapitola třetí
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikinka Nikinka | Web | 2. dubna 2015 v 9:25 | Reagovat

Tak, abych se přiznala, kapitolu jsem četla už dřív, akorát mi nezbyl čas na okomentování, tak jsem si to nechala až teď na prázdniny, snad se nezlobíš. :)

Nějaké gramatické chybky jsem v textu našla, ale nebyla to taková hrůza; proto ti je sem tentokrát ani nevypíšu, určitě, když si po sobě text přečteš znovu, ti padnou do očí :).

A k samétnému textu... Co se týká Esteres, typuju správně, že je to tam princezna? To jméno se mi zdá docela 'vznešené' a její chování by tomu odpovídalo. A kdybych předpokládala, že to tak je, tak na Reagu by mi sedělo buťo místo nějaké její chůvy nebo ženy, která ji prostě jen učí. No, každopádně si počkám na další kapitolu, kde se to, doufám, vysvětlí :).
Co se pak týká Lynna, ten opět nezklamal. Jeho postava se mi velmi líbí, úplně si ho dokážu představit. To, jak mluví, to, jak je vulgárnější, než ti kultivovaní lidé z vyšší společnosti - přesně takhle nějak si představuju chlapíka z nízkého stupně společenského žebříčku :-D. Snad nám v dalších kapitolách objasníš i jeho pozici v tomto příběhu.
Těším se na další část.

2 Julie Gyselová Julie Gyselová | E-mail | Web | 9. dubna 2015 v 16:11 | Reagovat

[1]: Jsem ráda, že vůbec reaguješ, děkuji... :-) Co se týče chyb, ještě se na to podívám.
Ohledně Esteres nepotvrdím ti to, ani nevyvrátím, budeš si muset počkat. ;-) A jsem ráda, že se ti Lynn líbí.

3 Dorka Jeseňská Dorka Jeseňská | E-mail | Web | 15. dubna 2015 v 19:37 | Reagovat

Kobyla. :-D To je dobré. Ale kto do kelu je tá Esteres. Sedliačka to irčite nebude. Zaujímalo by ma koľko má rokov. Tak nezostáva mi nič iné než čakať na pokračovanie.
Len tak mimochodom Lynn je fakt skvelý. Niki to predomnou celkom presne vystihla.

4 Dorka Jeseňská Dorka Jeseňská | E-mail | Web | 15. dubna 2015 v 19:38 | Reagovat

* určite

5 Julie Gyselová Julie Gyselová | E-mail | Web | 15. května 2015 v 18:47 | Reagovat

[3]: Všechno se dozvíš, neboj. :D A pokračování taky určitě bude...
A jinak jsem ráda, že se vám Lynn líbí. Opravdu. :D

6 Ariven Ariven | Web | 10. srpna 2015 v 1:05 | Reagovat

Tak jsem dnes narazila na tvůj blog... Příběh mě zaujal nejprve názvem a když jsem začala číst, byla jsem nadšená. Stejně jako ostatní komentující jsem si i já oblíbila Lynna. Působí reálně, opravdu jako obyčejný chlápek z prostého lidu a s tím se v blogových příbězích moc nesetkávám.
Co se Esteres týče, tipuju ji možná na Lynnovu dceru, možná na princeznu, na obojí asi ne :-D
Mimochodem, na kdy tak vidíš další kapitolu?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama