Prolog

21. března 2015 v 14:19 | Julie Gyselová |  Smrtivlaska

Prolog


I o stovky let později se na ten den vzpomínalo jako na nejlepší den v historii království od doby, kdy byl stvořen Svět. A to i přes to, že jen pár chvil po tom, co se stala, začali všichni tu událost označovat jako prokletí celé země.Bylo to na podzim. A všichni ten den dlouho očekávali. Z oken královského Paláce visely zlaté prapory a na všech velkých ulicích města stáli celé hodiny vyvolávači a hlasitě vykřikovali, co má přijít.

"Obyvatelé Tesmontery! Vaše královna, paní Innameia, porodila dceru! Po deset dní a deset nocí se radujte! Pějte písně, tančete a modlete se! A desátého dne při západu slunce se přijďte poklonit své princezně!"

A tak se i stalo.

Deset dní a devět nocí se zpívaly písně a tancovalo se. Všichni hodovali a víno teklo proudem. S myšlenkou na malou princeznu se usínalo i probouzelo. Nikdo se nemohl dočkat onoho západu slunce.

Když ten čas nastal, velký zvon svolal všechny na velké náměstí před královský Palác.

Patnáct kroků od schodů, které vedli ke vchodu do honosného sídla královské rodiny, stáli v řadě vyrovnaní vojáci, aby zabránili každému, kdo by se chtěl přiblížit blíž. Lid se mačkal a tísnil. Někteří pozorovali Slunce a čekali až začne zapadat.

Hlasitý mumraj proťal zvuk trubek. Hlasitý a vznešený. Všichni padli na kolena.

Když fanfára dozněla, velká brána Paláce se začala otvírat. Král a královna společně vyšli ze dveří.

Na sobě měli rudé pláště a na hlavách zlaté koruny. Královna držela v náruči malý uzlíček bílých krajek. Každý, kdo tamtoho dne byl, věděl, co je v něm.

"Vstaň, lide Tesmonterský," poručil král a všichni, kdo klečeli, se narovnali.

"Představuji vám Amarandu II. Princeznu Tesmonterskou z větve Tera. Následnici trůnu. Budoucí královnu a svou dceru!" zvolal. "Nechť je její život dlouhý a šťastný!"

"Nechť je její život dlouhý a šťastný," zopakoval po něm dav. Pak začali tleskat a provolávat princezně slávu.

To mělo být všechno. Teď se král s královnou měli vrátit zpátky do Paláce a lid do svých domovů. Ale kdyby se tak stalo, nebylo by co vyprávět.

Ač měli vojáci zabránit všem a všemu, aby se přiblížili ke královi a královně, jednomu stvoření se to přeci jen povedlo.

Lišce.

Byla černá jako noc a vykračovala si pyšně a vznešeně jako pávi, které v paláci chovali. A její srst se leskla a třpytila v zapadajícím slunci.

Když vstoupila na první schod, zastavila se a otočila směrem k lidu a zády ke králi a královně.

Pak začala růst. Zvětšovala se a zvětšovala. A najednou už na prvním schůdku nestála liška ale vysoká žena.

Její šat vypadal, jako kdyby jej utkala samotná Temnota, a končil přesně tak, aby byla vidět její bosá chodidla. Černé vlasy jí v jemných vlnách spadaly až k pasu. Pohled na ni byl nezapomenutelný.

Žena zvedla ruce aby upoutala pozornost na sebe. Jako by to bylo potřeba. Zraky všech už byly nějakou chvíli upřeny jen na ni.

"Chce se mi z vás zvracet," prohlásila žena.

Její hlas byl hluboký a jemný. Nesl se vzduchem a každý, kdo tam toho dne byl, si už navždy pamatoval ten zvuk. Nedal zapomenout stejně jako žena sama.

"Provoláváte tu slávu dítěti, které v celém svém životě neudělalo ještě vůbec nic," pokračovala. "Nic kromě toho, že se narodilo!"

Leckdo zalapal po dechu. Tohle si dovolit před zraky samotného krále a královny!

Když žena viděla, že je lid jejími slovy znepokojený, tleskla. Bylo to obyčejné tlesknutí, a přesto jej slyšeli i ti, kdo stáli v posledních řadách davu. Teď už nikdo ani nedutal.

"Ale udělá, to vám slibuji!" zvolala žena. "A až odejde z tohoto království, nastanou tady temné časy. A to bude dříve, než myslíte!"

Při zmínce o temných časech, se král probral. "Chyťte tu ženu!" přikázal strážným.

Žena se na něj otočila a v očích se jí zablesklo. "Jaký ty jsi ubožák!" vysmála se králi přímo do očí. Pak rozpřáhla ruce a proměnila se v černý dým, který se ve vzduchu rozplynul.

A přesně v tu chvíli slunce zapadlo a v Tesmonterském království zavládla tma.

Byl to děsivý ale přesto krásný den. Nádherný příběh k povídání po večerech a ke strašení malých dětí. Ale není to příběh, o kterém jsem vám chtěla původně vyprávět. Ten totiž začíná až o mnoho, mnoho let později...


---

Milí a drazí,
snažně a opravdu úpěnlivě prosím k kometář. Nejlépe kritický. Rozhodně mi třeba nebude vadit, když mě upozorníte na každičký překlep, gramatickou chybu nebo chybějící čárku. Právě naopak vám budu vděčná.
Julča.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rainy Rainy | Web | 22. března 2015 v 10:05 | Reagovat

Ahoj. :) Dneska jsem si šimla, že nám tvé jméno přibylo na seznamu ve Ztracené generaci - vítám tě mezi námi.
Povídka je vážně vážně chytlavá (a to říká někdo, kdo originální příběhy na internetu moc nečte). Celkově se mi líbila celá atmosféra - trochu pohádková, trochu strašidelná... Prostě taková, jak má být. Jsem zvědavá, jak se příběh malé princezny bude vyvíjet dál, i když je mi tedy jasné, že nic moc veselého to asi nebude... zvlášť, pokud vezmeme v úvahu, že později nemá mít tušení, kdo vlastně ve skutečnosti jsou její rodiče.
nějakých závažných chyb jsem si nevšimla. :) Akorát tahle věta mi přijde trochu kostrbatá: A to i přes to, že jen pár chvil po tom, co se stala, začali všichni tu událost označovat jako prokletí celé země.
Stala? Nějak tomu nerozumím. Pokud myslíš narození princezny, tak by možná bylo fajn na to poukázat.
A ještě jedna drobnost, které jsem si všimla: Pak rozpřáhla ruce a se proměnila v černý dým, který se ve vzduchu rozplynul. :) "proměnila se v černý dým"... ne se proměnila.
Občas jsem si ještě nebyla jistá použitím velkých písmen. Ale do toho nos strkat nebudu. Moc toho o nich nevím. :D :)
V každém případě palec nahoru. Moc se těším na pokračování. :)

2 Nikinka Nikinka | Web | 22. března 2015 v 11:33 | Reagovat

[1]: Taky jsem na tebe narazila díky projektu Ztracené generace, a musím říct, že jsem moc ráda, že jsem se do projektu zapojila, protože jsem tak přišla na další skvělou autorku.
No, každopádně, jak už jsem psala před chvílí u úvodu k tomuto příběhu, tak se ozývám i tady u prologu, abych ti sdělila svůj názor :) :D.
Vím, že tady píšeš, že chceš kritický komentář, ale budu tě muset zklamat (nebo potěšit? :)). Všechny chyby, které jsem ti chtěla vytknout, už tady přede mnou vypsala Rainy. Já k tomu můžu jen dodat, že nikdo z nás není dokonalý, a když se na naši povídku díváme ve wordu už několik hodin pořád dokola, tak ty chyby ani nevidíme... a ty jich tam nemáš tolik, že by to bilo do očí. Což je skvělé, protože takové povídky mě vždycky odradí od čtení!
Co se samotného obsahu týká, tak mě to překvapilo. Od toho úvodu, kterým jsi mě zaujala, jsem od prologu čekala dost - a nezklamal mě, přečetla jsem ho jedním dechem. Od začátku až do konce mi to připomnělo, jak jsem jako malá vždycky seděla před televizí a hltala pohádky tohoto typu. Ano, tvůj příběh mi připadá jako pohádka - a já už jsem strašně zvědavá na pokračování. Předpokládám, že v první kapitole se dostaneme už do doby, kdy princeznička dosáhne trochu vyššího věku :) těším se.

3 Julie Gyselová Julie Gyselová | E-mail | 22. března 2015 v 15:01 | Reagovat

[1]:  "A to i přes to, že jen pár chvil po tom, co se stala, začali všichni tu událost označovat jako prokletí celé země." - Když větu trochu rozeberu, tak se stala "ta událost". A tou údálostí bylo myšleno objevení se a zase zmizení naší tajemné dámy.
Ještě se na to podívám. Třeba shledám, že je nutné to nějak upravit, a upravím to. Možná už ne tady na blogu, jen u sebe, ale, pokud to bude potřeba, opravím to. :-)

"Pak rozpřáhla ruce a se proměnila v černý dým, který se ve vzduchu rozplynul." - Samozřejmě, že by to mělo být tak, jak píšeš. Opravím to - a tentokrát už i tady. :D

A na ta velká písmena se ještě podívám.

Jinak díky moc za příjemný komentář, moc si ho vážím, a doufám, že se uvidíme u První kapitoly. :-) :D

4 Julie Gyselová Julie Gyselová | E-mail | 22. března 2015 v 15:17 | Reagovat

[2]: Skvělou autorku? Takovou chválu si snad nezasloužím... :D

Co se týče těch chyb, máš asi pravdu. Nebýt Rainy bych si jich vůbec nevšimla. A to jsem si to celé nahlas přečetla nejméně třikrát (kolikrát to bylo jen v duchu, snad ani nespočítám)...

I mě povídky s chybami odrazují od čtení, ale když je obsahově dobrá se zajímavým dějem, jsem ochotná to vydržet a autorovi s nimi třeba pomoct. :-)

Nehodlám ho tady srovnávat se zbytkem příběhu, nechám tě, ať si názor na to vytvoříš sama, ale ano, i mě přijde Prolog trochu pohádkový.

V každém případě jsem ráda, že se ti to líbilo a že se těšíš na další díl. U něj už mě čekají jen finální úpravy a hned, jak jej dokončím, ho sem přidám. :-)

5 Rainy Rainy | Web | 22. března 2015 v 20:47 | Reagovat

[3]: Jasný vidíš... já událost vůbec nezaregistrovala, protože je to na mě... já nevím, trochu z ruky? Je fakt, že když jsem si to teď přečetla znovu, tak mi to smysl dá. Jen jsem zvyklá na nevyjádřený podmět až v druhé části věty. Možná proto. Nechtěla jsem být nějaká rýpavá nebo tak. :) Jen mi to prostě padlo do oka a vím, že sama jsem raději, když mě někdo na podobné věci upozorní. :)
U první kapitoly se uvidíme zcela určitě. Já jsem tvou povídkou naprosto nadšená, takže doufám, že bude brzy! :D

6 Julie Gyselová Julie Gyselová | E-mail | 22. března 2015 v 21:13 | Reagovat

[5]: Ještě se na to podívám, ale tady už to nejspíš měnit nebudu. :-) A toužíš po první kapitole, už je zveřejněná. Odkaz na ni můžeš najít přímo tady v článku, na hlavní stránce nebo v rubrice Smrtivlaska. ;-)

7 Lukas Lukas | 23. března 2015 v 7:01 | Reagovat

Ahoj, tak mám prolog za sebou.  Trošku mi to připomíná šípkovou růženku, ale uvidíme co se dál stane. Čte se to hezky, nikde jsem se nezadrhl nebo nemusel číst větu víckrát. Uvidíme co ve mě zanechá první kapitola. Já našel teda jednu hrubku. "vykračovala si pyšně a vznešeně jako pávy... ". Pávy by mělo být měkké i ne ? Jdu na tu první kapitolu :)

8 Julie Gyselová Julie Gyselová | E-mail | 23. března 2015 v 18:07 | Reagovat

[7]: Šípkovou Růženku? :-D Tak to by mě asi nenapadlo... Každopádně moc díky za komentář, jsem ráda, že tě to zaujalo. A za tu hrubku se stydím. Hned ji běžím opravit... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama